Közel egy évtizedes passzivitás után 2007. szeptemberében kezdtem edzeni a BUDAPEST BARBELL-ban. Két hónapja folyt az alapozó edzés, amikor elterveztük a barátaimmal, hogy az ünnepek alatt síelni fogunk. Elég sok rémtörténetet hallottam olyan emberekről, akik az íróasztal mellől indultak el sí-vakációra és a felkészületlenségük miatt sérülés érte őket. Én magam sem vettem részt korábban semmilyen téli sportban, ezért Attilához fordultam segítségért.
A célom az volt, hogy találjunk pár gyakorlatot, amelyek hasznosak lehetnek abban, hogy jó kondícióban, felkészülten utazzam el a hegyekbe. Elsőre csak pár kiegészítő gyakorlatra gondoltam, de Attila már a következő edzésen kaján mosollyal nyújtotta felém a teljesen kidolgozott sí-felkészítő edzéstervet (hja igen, a személyi edző)!
Komplett erőnléti és pliometrikus edzéstervet kaptam. A következő hat hétben edzésenként felváltva végeztem ezeket, nem elhanyagolva mellette a klasszikus CrossFit elemeket sem. Az erőnléti edzésnapokon súlyokkal terhelt és saját testsúlyos gyakorlatokkal küzdöttem meg, míg a pliometrikus napokon különféle ugráló és egyensúlyozó feladatokat kaptam. Természetesen egyik nap sem maradhatott ki az alapos nyújtás, hiszen a sérülések elkerülése, illetve a magasabb teljesítményleadás érdekében létfontosságú, hogy a test mozgékony legyen. Attila a BUDAPEST BARBELL személyi edzés filozófiája szerint minden egyes ismétlést, ugrást figyelemmel kísért, korrigálta az esetleges kivitelezési hibákat, szabályozta az intenzitást, stb.
Az időzítés tökéletesen sikerült, a vakációra csúcsformában indultam el. Mivel elég nagy létszámú csoporttal utaztunk (több, mint 120 fő), lehetőségem volt összehasonlítani a teljesítményemet a többiekével. Nem volt meglepő, hogy a csoport minden tagjának izomláza volt már a második napon. A pályára vonulás során a merev lábú robothadsereg képét mutatta a csapat. Nekem csak az első napon volt izomlázam, de csak az utolsó CrossFit edzés miatt, magát a síelést nem éreztem megterhelőnek. A hét közepére előjöttek a csapattagoknál a térd-, csípő- és bokafájdalmak, amelyek egyértelműen a felkészületlen és nem megfelelő állapotban lévő ízületek, izmok számlájára írhatók. Nálam szerencsére a kitartó pliometrikus edzés meghozta a gyümölcsét, így megúsztam ezeket a fájdalmakat.
Az általános kondíció problémák szintén megfigyelhetők voltak a többieknél, míg nekem a leghosszabb síelő nap után sem jelentett problémát felrohanni a szálloda legfelső szintjére.
Ricsi a súlyzókkal
Bebizonyosodott számomra, hogy a CrossFit jellegű edzés során megszerzett általános kondíció és funkcionális erő mennyire jól szolgál egy specifikus sport esetében. Többen a síelők közül azt nyilatkozták, hogy számukra életük legnagyobb megterhelése volt a 9 napos intenzív sportolás, míg én úgy érezhettem, hogy pihenni, regenerálódni voltam a hegyekben. A hazatérés után az első két BUDAPEST BARBELL edzésem után újra kezdődhetett a megszokott jóleső izomláz és fejlődés.
Novoszádi Richárd