A SHAPE magazinban lesz egy cikkem a CrossFit-ről, az első piszkozatban még benne volt ez a rész, ami most téma a kommentekben is.
A funkcionális edzés
Ismerkedjünk meg a funkcionális edzés koncepciójával is! Több irányból is megközelíthetjük, legalapvetőbb módon egyrészt azt jelenti, hogy az edzés olyan eredményt produkál, amit valamire ténylegesen használni is tudsz. Amikor kitalálták az elnevezést, akkor még elsősorban lábadozó betegek, sérültek rehabilitációjában gondolkodtak, akiknek újra kellett tanulniuk a hétköznapi élet tevékenységeit mint a székből felállás, lépcsőn járás, tárgy polcra helyezése, stb.
Nem lábadozóknál a funkcionalitás nyilván magasabb fokú tevékenységekben való teljesítményjavulást takar, esetleg komolyabb sport tevékenységet, vagy helytállást nehezebb munkakörökben; és nem utolsó sorban a funkcionalitásnak annak kell lennie, hogy az edzés a te helyes "gyógyszered" legyen a konkrét problémáidra.
Evangeline Lilly imád szörfölni |
A funkcionális edzés tehát azt jelenti, hogy a tréning módozata egyetértésben van a testünk integrált működési módjával; az eredmények a való életben, annak háromdimenziós szabad terében tényleges nyereségként jelentkeznek; valamint, ha van valamilyen egyéb speciális célod, akkor azt is előremozdítja.
Átlagemberek esetében itt természetesen olyan hétköznapi dolgokra is lehet gondolni mint állandó felkészültség túrázásra, cégek közötti futóversenyre, nehezebb bőrönd fej fölötti rekeszbe való feltevésére vonaton és hasonlók, miközben nem fáj a derekad, vállad, térded és nem leszel napokig hulla.